آبجو غیرالکلی

آبجو اما بدون الکل!

آبجو غیرالکلی

در این مقاله به تفاوت میان ابجو الکلی و غیر الکلی پرداخته ایم و به چند سوال رایج دراین باره، پاسخ داده ایم.

تفاوت آبجو الکلی و غیرالکلی

میزان الکل موجود در آنها تفاوت اصلی میان این دو است. آبجوهای الکلی مقدار زیادی الکل دارند، در حالی که آبجوهای غیر الکلی حاوی الکل بسیار کمی هستند.
طبق قانون کلی “آبجو بدون الکل” یا با الکل پایین می تواند حاوی مقدار بسیار کمی الکل باشد (کمتر از ۰.۰۵٪ ) مقدار الکل در یک نوشیدنی، به عنوان درصد کل نوشیدنی نشان داده می شود.
آبجویی که ۵٪ ABV در برچسب آن حک شده باشد حاوی ۵٪ الکل خالص است.

انواع آبجو

 • آبجو فاقد الکل
 • الکل زدایی شده
 • با الکل کم
 • الکلی
آبجو بدون الکل

آ‌بجو غیرالکلی باعث کاهش هوشیاری می‌شود؟

آبجوهای بدون الکل و آ‌بجو غیر الکلی حاوی ۰.۵٪ الکل هستند ، و این میزان شما را مست نخواهد کرد. دلیل این موضوع این است که بدن شما این مقدار الکل را در زمان نوشیدن هضم می کند.
آبجو غیر الکلی مانند آ‌بجو الکل دار هنجار شکن نیست.
در بسیاری از کشورها مانند ایران؛ استفاده از آبجو الکلی حرام و تولید یا عرضه آن عملاً غیرقانونی است. با توجه به شرایطی که آبجو الکل دار برای بدن فرد بوجود می آورد همواره توصیه بر این است که از مصرف آن اجتنباب شود. نوشیدنی های سالم و طبیعی بهترین انتخاب ها به حساب می آیند.

تفاوت میان آبجو و ماءالشعیر چیست؟

برخی شرکت‌ها دارای واحد مالت سازی هستند و ماءالشعیر تولید شده توسط آن‌ها از جو گرفته می‌شود. اما شرکت‌های دیگر از جو استفاده نمی‌کنند و یک نوشیدنی مشابه نوشابه، همراه با طعم‌دهنده مالت تولید می‌کنند.

می‌توان گفت که تفاوت اصلی بین آ‌بجو بدون الکل و ماءالشعیر در این قسمت از فرایند تولید است که در تهیه آبجو، مخمرها بیشتر کار را انجام می‌دهند اما در تولید ماءالشعیر اجازه داده نمی‌شود که مخمرهایی که روی بافت محصول وجود دارند، رشد کنند.

کاهش کالری مصرفی در آ‌بجو غیر الکلی

آ‌بجو با الکل پایین، کالری کمتری نسبت به آ‌بجو الکل دار دارد، بنابراین انتخاب آن یک تصمیم هوشمندانه به حساب می آید. مصرف بیش از حد الکل می تواند باعث هیپوگلیسمی (قند خون پایین) شود که می تواند منجر به سبکی و ضعف عمومی شود. این یعنی ممکن است بعد از نوشیدن آبجو الکل دار احساس نیاز به غذاهای چرب با کالری زیاد کنید و این موجب چاقی روزافزون خواهدبود.

نوشیدن آبجو کم الکل یا عاری از الکل در مقایسه با آ‌بجو الکل دار، به این معنی است که احتمال استفاده بیشتر از الکل کمتر است، بنابراین برای ورزش روز بعد انگیزه و انرژی بیشتری خواهید داشت.

آبجو

مزایای آبجو بدون الکل

امروزه استفاده از آبجو بدون الکل بسیار محبوب و پرطرفدار است. این نوشیدنی در ابتدا فقط به صورت کلاسیک (تلخ) تولید و استفاده می‌شد. پس از مدتی، کارخانه‌ها با افزودن اسانس و تولید طعم‌های جدید، سبب تولید نسل جدیدی از نوشیدنی ها شدند.

از مزایای مصرف آ‌بجو غیرالکلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاکسازی بدن
  آ‌بجو به پاکسازی سیستم درونی بدن کمک کرده و می‌تواند به عملکرد درست کلیه‌ها کمک کند؛ که اندام‌هایی کلیدی در پاکسازی بدن هستند.
 • کمک به فعالیت دستگاه گوارش
  وجود فیبر نامحلول و محلول باعث سلامت و عملکرد صحیح دستگاه گوارش می شود.
 • کاهش کلسترول خون
  مواد شیمیایی موجود در دانه جو موجب کاهش کلسترول بد خون (LDL) می شود و فیبر موجود در آن برای بهبود بیماری قلبی و کلسترول مفید است.
 • کمک به کاهش وزن
  یکی دیگر از مزایای کمک به کاهش وزن است. احساس سیری که برای مدت نسبتا طولانی در شخص ایجاد می‌کند، علت این اتفاق است. همچنین، آبجو از کالری زیاد و چربی کم برخوردار است. این عوامل نوشیدن آن را به روشی موثر برای رفع گرسنگی و پیشگیری از پرخوری تبدیل می‌کنند.
 • درمان سنگ کلیه
  کمک به درمان سنگ کلیه از مزایای نوشیدن آبجو بدون الکل است. وجود ویتامین B6 در جو، توده‌های اگزالات کلسیم موجود در کلیه را تجزیه می‌کند.
 • شادابی پوست
  به دلیل وجود سلنیوم در آبجو، این نوشیدنی می‌تواند به بهبود خاصیت کشسانی پوست کمک کند.
آبجو غیرالکلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *