آبجو غیرالکلی

آبجو اما بدون الکل!

در این مقاله به تفاوت میان ابجو الکلی و غیر الکلی پرداخته ایم و به چند سوال رایج دراین باره، پاسخ داده ایم.

تفاوت آبجو الکلی و غیرالکلی

میزان الکل موجود در آنها تفاوت اصلی میان این دو است. آبجوهای الکلی مقدار زیادی الکل دارند، در حالی که آبجوهای غیر الکلی حاوی الکل بسیار کمی هستند.
طبق قانون کلی “آبجو بدون الکل” یا با الکل پایین می تواند حاوی مقدار بسیار کمی الکل باشد (کمتر از ۰.۰۵٪ ) مقدار الکل در یک نوشیدنی، به عنوان درصد کل نوشیدنی نشان داده می شود.
آبجویی که ۵٪ ABV در برچسب آن حک شده باشد حاوی ۵٪ الکل خالص است.

انواع آبجو

 • آبجو فاقد الکل
 • الکل زدایی شده
 • با الکل کم
 • الکلی
آبجو بدون الکل

آ‌بجو غیرالکلی باعث کاهش هوشیاری می‌شود؟

آبجوهای بدون الکل و آ‌بجو غیر الکلی حاوی ۰.۵٪ الکل هستند ، و این میزان شما را مست نخواهد کرد. دلیل این موضوع این است که بدن شما این مقدار الکل را در زمان نوشیدن هضم می کند.
آبجو غیر الکلی مانند آ‌بجو الکل دار هنجار شکن نیست.
در بسیاری از کشورها مانند ایران؛ استفاده از آبجو الکلی حرام و تولید یا عرضه آن عملاً غیرقانونی است. با توجه به شرایطی که آبجو الکل دار برای بدن فرد بوجود می آورد همواره توصیه بر این است که از مصرف آن اجتنباب شود. نوشیدنی های سالم و طبیعی بهترین انتخاب ها به حساب می آیند.

تفاوت میان آبجو و ماءالشعیر چیست؟

برخی شرکت‌ها دارای واحد مالت سازی هستند و ماءالشعیر تولید شده توسط آن‌ها از جو گرفته می‌شود. اما شرکت‌های دیگر از جو استفاده نمی‌کنند و یک نوشیدنی مشابه نوشابه، همراه با طعم‌دهنده مالت تولید می‌کنند.

می‌توان گفت که تفاوت اصلی بین آ‌بجو بدون الکل و ماءالشعیر در این قسمت از فرایند تولید است که در تهیه آبجو، مخمرها بیشتر کار را انجام می‌دهند اما در تولید ماءالشعیر اجازه داده نمی‌شود که مخمرهایی که روی بافت محصول وجود دارند، رشد کنند.

کاهش کالری مصرفی در آ‌بجو غیر الکلی

آ‌بجو با الکل پایین، کالری کمتری نسبت به آ‌بجو الکل دار دارد، بنابراین انتخاب آن یک تصمیم هوشمندانه به حساب می آید. مصرف بیش از حد الکل می تواند باعث هیپوگلیسمی (قند خون پایین) شود که می تواند منجر به سبکی و ضعف عمومی شود. این یعنی ممکن است بعد از نوشیدن آبجو الکل دار احساس نیاز به غذاهای چرب با کالری زیاد کنید و این موجب چاقی روزافزون خواهدبود.

نوشیدن آبجو کم الکل یا عاری از الکل در مقایسه با آ‌بجو الکل دار، به این معنی است که احتمال استفاده بیشتر از الکل کمتر است، بنابراین برای ورزش روز بعد انگیزه و انرژی بیشتری خواهید داشت.

آبجو

مزایای آبجو بدون الکل

امروزه استفاده از آبجو بدون الکل بسیار محبوب و پرطرفدار است. این نوشیدنی در ابتدا فقط به صورت کلاسیک (تلخ) تولید و استفاده می‌شد. پس از مدتی، کارخانه‌ها با افزودن اسانس و تولید طعم‌های جدید، سبب تولید نسل جدیدی از نوشیدنی ها شدند.

از مزایای مصرف آ‌بجو غیرالکلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاکسازی بدن
  آ‌بجو به پاکسازی سیستم درونی بدن کمک کرده و می‌تواند به عملکرد درست کلیه‌ها کمک کند؛ که اندام‌هایی کلیدی در پاکسازی بدن هستند.
 • کمک به فعالیت دستگاه گوارش
  وجود فیبر نامحلول و محلول باعث سلامت و عملکرد صحیح دستگاه گوارش می شود.
 • کاهش کلسترول خون
  مواد شیمیایی موجود در دانه جو موجب کاهش کلسترول بد خون (LDL) می شود و فیبر موجود در آن برای بهبود بیماری قلبی و کلسترول مفید است.
 • کمک به کاهش وزن
  یکی دیگر از مزایای کمک به کاهش وزن است. احساس سیری که برای مدت نسبتا طولانی در شخص ایجاد می‌کند، علت این اتفاق است. همچنین، آبجو از کالری زیاد و چربی کم برخوردار است. این عوامل نوشیدن آن را به روشی موثر برای رفع گرسنگی و پیشگیری از پرخوری تبدیل می‌کنند.
 • درمان سنگ کلیه
  کمک به درمان سنگ کلیه از مزایای نوشیدن آبجو بدون الکل است. وجود ویتامین B6 در جو، توده‌های اگزالات کلسیم موجود در کلیه را تجزیه می‌کند.
 • شادابی پوست
  به دلیل وجود سلنیوم در آبجو، این نوشیدنی می‌تواند به بهبود خاصیت کشسانی پوست کمک کند.
آبجو غیرالکلی

بخارپز

بخارپز کردن غذاها

مطالعات نشان داده‌اند که بخارپزکردن غذا بهترین روش برای حفظ مواد مغذی و ویتامین ها است. اکثر مواد مغذی در حین پخت به روش آب‌‌پز یا روی شعلۀ زیاد از بین می‌روند و درنتیجه غذایی که می‌خوریم چیزی به‌جز کالری نیست.

فواید بخار پز

۱. کاهش کلسترول

بخارپز کردن گوشت، باعث جداشدن چربی از گوشت می شود.
و به دلیل آن که در این روش به غذا روغن اضافه نمی شود، غذای سالم تری آماده مصرف خواهدبود.
طبخ غذا به صورت بخارپز، بهترین شیوه پخت برای کنترل وزن و حفظ سلامت بدن است.

۲. حفظ رنگ، مزه و فیبر غذا

با بخارپزکردنِ سبزیجات مزه، رنگ و بافت آنها تاحد امکان حفظ می‌شود. و علاوه بر بافت و رنگ سبزیجات، حداکثر میزان مواد مغذی موجود در آنها را دریافت می‌کنید.

برای مزه دار کردن غذا می توانید مقداری ادویه جات به آب اضافه نمایید.

۳. کمک به حفظ ریزمغذی‌ها

با روش بخارپز بیوتین، ریبوفلاوین ( ویتامین b2)، پانتوتنیک اسید، ویتامینC، نیاسین ( ویتامین b3)، ویتامین b12، ویتامین b1 و ویتامین b در سبزیجات حفظ می‌شوند.
مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، فسفر و زینک نیز به این روش در سبزیجات باقی می‌مانند.

بخارپز یا آب‌پز؟

در بخارپز ۸۱٪ فیبر، مواد مغذی و بافت مواد غذایی حفظ شده اما در آب پز تنها ۳۴٪ طعم و مواد مغذی حفظ می شود.

بنابراین توصیه می شود غذاها را به روش بخارپز آماده و طبخ نمایید.

چه غذاهایی را می‌توان بخارپز کرد؟

 • سبزیجات و میوه‌ها
  توجه داشته باشید که اکثر سبزیجات اگر به صورت خام مصرف شوند؛ سبب نفخ معده می شوند. این در حالی است که اگر سبزیجات را به صورت بخارپز میل نمایید میزان نفخ آن به مقدار قابل توجهی کاهش یافته و ارزش غذایی آن نیز حفظ خواهدشد.
 • تخم مرغ، مرغ، ماهی سالمون و انواع گوشت‌ها
 • حبوبات

انواع دستگاه بخار پز

بخارپزها سایزهای متفاوتی دارند که انتخاب آن ها به تعداد اعضای خانواده، مقدار مواد غذایی قابل طبخ و تنوع موادی که می خواهید آن ها را بپزید، بستگی دارد.

بخارپزها در انواع یک طبقه، دو طبقه و بیشتر موجود هستند.

اگر می خواهید در کنار غذای اصلی، انواع سبزیجات را نیز طبخ نمایید، دستگاه بخارپزی را انتخاب کنید که ظرفیت بیشتر یا طبقات مجزای بیشتری داشته باشد.

اگر بخارپز دارای ورودی جداگانه برای اضافه کردن آب در هر زمان دلخواه باشد، کارآیی دستگاه بیشتر می شود.

دکمه خاموش کن اتوماتیک مورد دیگری است که بخارپز می تواند به آن مجهز باشد.

برنامه های پخت بخارپز شامل: پخت انواع سبزیجات، گوشت، مرغ، ماهی و غذاهای دریایی، برنج، تخم مرغ و گرم نگه داشتن غذا می باشد.

برخی از سبدهای بخارپزها، دارای جایی برای قراردادن تخم مرغ، برای بخار پز کردن آن می باشند.

در هنگام تهیه سوپ ها، سینی جمع شدن شیرابه، مواد غذایی سرریز شده را در خود جمع می کند.

سیستم ایمنی تمام شدن آب داغ و داغ شدن بیش از حد جهت پیشگیری از وقوع اتفاق احتمالی است.

سبزیجات بخار پز

سبزیجات چه مدت زمانی بخار پز می شوند؟

سبزیجات، وابسته به اندازه و میزان ضخامت‌ زمان پخت متفاوتی دارند.

 • گل‌کلم: ۵ دقیقه
 • هویج خورد‌شده: ۴ تا ۵ دقیقه
 • اسفناج: ۵ دقیقه
 • بروکلی: ۵ دقیقه
 • مارچوبه:  ۸ تا ۱۰ دقیقه
 • لوبیا:  ۵ تا ۷ دقیقه
 • لبو:  ۴۰ تا ۶۰ دقیقه
بخارپز

چاپستیک و سوشی

چاپستیک

چاپستیک چیست؟

در اکثر کشورهای دنیا برای میل کردن غذا از قاشق و چنگال استفاده می شود.
اما میلیون‌ها نفر هم ترجیح می دهند از انواع چاپستیک استفاده کنند.
چاپستیک در ابتدا برای طبخ غذا یا پیچیدن برگ بامبو به دور سوشی مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما به تدریج جایگاه ویژه ای پیدا کرد.

چاپستیک

ویژگی های ظاهری چاپستیک

این ابزار عموما از بامبو یا چوب تهیه می شد.
نمونه های ساخته شده از عاج، برنج، مرجان و عقیق آن هم وجود داشت که بیشتر ثروتمندان از آن استفاده می کردند.
ثروتمندان انواع نقره آن را به کار می بردند. گفته می شد که اگر این چاپستیک های نقره با غذاهای مسموم برخورد کنند، سیاه می شوند یا زنگ می زنند.

آداب غذا خوردن با چاپستیک

استفاده از چوب های چاپستیک آداب خاصی دارد. عموما در رستوران ها چاپستیک های بسته بندی شده و یک بار مصرف به مشتریان داده می شود. چوب ها به یکدیگر چسبیده اند و بایستی آن ها را جدا کنید.
هنگامی که غذای خود را تمام کردید، باید چوب ها را در کنار یکدیگر روی ظرف غذای خود بگذارید. طوری چوب ها را روی لبه ظرف بگذارید که سمت انتهایی چوب ها رو به شما باشد. اگر در کنار بشقاب غذای شما مکان قرار دهی چا‌پستیک و گیره نگهداری آن وجود داشت، آن ها را دقیقا روی گیره قرار دهید.
هیچ گاه چوب های چا‌پستیک را پس از تمام شدن غذا روی میز و به حالت نامرتب رها نکنید.
مردم چین، ژاپن و تایوان یا کره اگر بخواهند به شخص دیگری غذایی تعارف بزنند، هنگام غذا خوردن با چوب های چاپستیک و برای تعارف غذا، چوب ها را از طرف دیگر آن (از سمت انتهایی چوب ها) در دست خود قرار داده و غذا را به مهمان تعارف می کنند.

چاپستیک و نودل

اندازه‌ استاندارد چا‌پستیک چقدر است؟

اندازه‌ی قطر چاپستیک‌های سنتی، به صورت استاندارد هفت سوئن (حدود ۲.۵۴ سانتی‌متر) است و اندازه‌ی طولی آن شش فِن (حدود ۲۴ سانتی‌متر) است. این اعداد در فلسفه بودایی نشانه‌ی هفت احساس و شش آرزو است.
چاپستیک‌های معمولی در انتها گرد یا مربع‌شکل هستند که نماد آسمان و زمین است.

طرز استفاده از چاپستیک

استفاده اصولی آن غذاخوردن را آسان‌تر می‌کند و احترامی به فرهنگ آسیای شرقی است.
به این شکل که یکی چوبک‌های چاپستیک را بین انگشت اشاره و شصت گذاشته می شود و با انگشت شصت آن را ثابت نگه می دارند. سپس چوبک دیگر را با انگشت شصت و کناره‌های انگشت اشاره آن را ثابت نگه می دارند.
برای برداشتن تکه‌های غذا باید چوبک دوم یا چوبی که توسط انگشت شصت و کناره‌های انگشت اشاره نگه داشته‌اید را حرکت دهید تا کمی از هم باز شوند. پس از برداشتن تکه‌های غذا آن را به چوبک ثابت نزدیک کنید.

نحوه استفاده از چاپستیک

غذای معروف ژاپنی که با چاپستیک در تمام دنیا خورده می‌شوند سوشی، اونیگیری یا کوفته برنجی می باشد.

این روزها اهمیت چا‌پستیک در کاهش وزن بسیار شایع شده است؛ به این دلیل که ثابت شده است غذاخوردن با آن از پرخوری جلوگیری کرده و به کاهش وزن کمک می کند.
به همین دلیل سبک غذا خوردن آسیای شرقی یکی از پرطرفدارترین سبک های حال حاضر است.

اگر از چاپستیک استفاده نکرده باشید؛ حتما آن را کنار ظرف نودل دیده اید.
برای خرید چاپستیک و انواع نودل ها می توانید از سایت ما اقدام نمایید.

نودل و چاپستیک

نودل؛ غذای ساده و محبوب

نودل

در این مقاله درباره انواع نودل، ترکیبات تشکیل دهنده آن صحبت کرده ایم؛ و در آخر دستور سالاد خوشمزه نود‌ل را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

آشپزی فوری و صرفه‌جویی در زمان، در دنیای امروزی برای همه امری ضروری و اجتناب ناپذیر به شمار می‌رود.
استفاده از راهکارهایی برای عدم اتلاف وقت، هدف و ایده آل برای زندگی پرتکاپوی امروز است .
آماده سازی وعده های غذایی با عطر و طعم و ظاهری زیبا و اشتها برانگیز در عین حال ، تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز روزانه از دغدغه های همه افرادیست که با کمبود وقت مواجه هستند.

نودل در بسیاری از کشورهای آسیایی جزء غذاهای اصلی محسوب می شود.
نود‌ل فوری از مواد غذایی بین المللی شناخته شده است و میزان مصرف آن در سراسر جهان در صدر قرار دارد. کشورهای آسیایی در صدر مصرف کنندگان نودل فوری هستند.
نود‌‌‌‌ل  فوری دارای خواصی مانند مغذی بودن، طعم خوب، سالم، سهولت در آماده سازی، قیمت مناسب و ماندگاری بیشتر هستند که باعث محبوبیت آن می شود.

نودل

نودل چیست ؟

اگر آن را میل نکرده باشید حتما تصویر آن را همراه با چاپستیک دیده اید.
نودل خمیری است که آب آن کشیده شده و به اشکال مختلف بریده می شود.
نود‌‌‌ل از برش‌های خمیر تقطیر (عمل آوری نشده) بدست می‌آید .
نود‌ل نواری نازک و بلند مرسوم ترین فرم نود‌ل است.
این ماده غذایی به شکل‌های بسیار متنوعی برش می‌خورد که از جمله آن‌ها می‌توان به فرم‌های موجی، لوله‌ای، رشته‌ای و صدفی اشاره کرد.
به‌طور معمول نود‌ل در آب جوش طبخ شده و گاهی به آن روغن خوراکی و نمک نیز اضافه می‌شود.
روش دیگر طبخ آن، سرخ کردن نودل در ماهی تابه و سرخ کردن طولانی مدت آن می باشد .
نودل به‌طور معمول با سس یا به همراه سوپ سرو می‌شود.

نودل

ترکیبات نودل

این ماده از آرد گندم، آب، نشاسته، نمک و سایر مواد تشکیل دهنده آن ساخته شده است؛ که باعث تقویت طعم و بافت نودل می شوند.
نود‌ل فوری از قبل پخته شده با روغن مخلوط شده و با یک بسته طعم دهنده فروخته می شود.

نود‌ل آرد گندم با طیف وسیعی از مواد باعث تقویت فیبر و پروتئین می شود.
امروزه تولیدکنندگان با تولید غذاهایی با فیبر زیاد که برخی از خواص کاربردی را به غذاهایی از جمله افزایش ظرفیت نگه داشتن روغن، ظرفیت نگه داشتن آب، امولسیون یا تشکیل ژل، تقاضای مصرف کننده غذاهایی که فیبر بالایی دارند، پاسخ داده اند.

تاریخچه نودل

در اوایل ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد، نو‌دل به چین آمد
و بعد از آن در سایر کشورهای آسیایی مانند ژاپن، کره، تایلند و مالزی گسترش یافت.

انواع نودل

 • نود‌ل ساده؛ گندم
 • نودل نواری
 • نودل تخم مرغی
 • نودل لوبیا
 • سوبا نودل
 • نودل شیشه ای نواری: برپایه سیب زمینی شیرین
 • نودل شیراتاکی: برپایه نشاسته گیاه کنجاک
 • نود‌ل تند
 • نود‌ل کاری تند
 • نودل کربونارا
 • نود‌ل کیمچی
نودل

دستور پخت سالاد نود‌ل

این سالاد یکی از آسان‌ترین دستور غذاها برای تهیه نودل است؛ فقط کافی است تا سالاد موردعلاقه خود را تهیه کرده و سپس نود‌ل را به ترکیب آن اضافه کنید.
یکی از متداول‌ترین سالادها، سالاد آسیایی (سالاد فصل) است که ترکیب آن مخلوطی از هویج، کلم خرد شده و نخود فرنگی است که می‌توان سس سویا و روغن کنجد را به‌ همراه نودل به آن اضافه کرد. بادام‌ زمینی طعم جالبی به این ترکیب می‌بخشد.

یک ترکیب خوشمزه برای نود‌ل، سالاد کنجد-میسو است. برای درست کردن این سالاد نود‌ل نیاز به خیار، لیمو ترش، ادویه میسو، کنجد، فلفل چیلی، پیازچه، روغن کنجد و روغن هسته انگور، شکر قهوه‌ای و سیر دارید. با خرد کردن فلفل، پیازچه و گرفتن آب لیمو ترش مواد اصلی را آماده کنید. ادویه میسو، روغن کنجد و شکر قهوه‌ای را نیز با آب لیمو ترکیب کنید و هم بزنید و در آن یک حبه سیر رنده کنید. روغن هسته انگور و آب را به آن اضافه کنید تا مخلوط غلیظ حاصل شود. نود‌ل را که بر اساس دستور روی جعبه آماده کرده‌اید به این سس اضافه کنید. سبزیجات خرد شده را نیز اضافه کنید خوب مخلوط کنید تا نود‌ل خوشمزه شما آماده میل کردن شود.

نوش جان.

برای مشاهده انواع نودل و خرید نودل کلیک کنید.

موچی؛ خوشمزه خطرساز!

موچی شیرینی ژاپنی

موچی یا کیک برنجی، دسر سنتی ژاپنی است که ترکیبی چسبناک از برنج و خمیر است. دسر موچی به تنهایی طعم خاصی ندارد اما با دیگر مواد اولیه مانند شکر یا آنکو (پوره‌ی لوبیا قرمز شیرین) ترکیب شده و به یک دسر خوشمزه تبدیل می‌شود.

این دسر را در مناسبت‌‌های خاص مانند سال نو میل می کنند.

موچی چیست؟

یک شیرینی معروف از آسیای شرقی است که از آرد برنج و گلوتینوس تشکیل شده است.
موچی به کیک برنجی هم معروف است و در واقع یک اسنک سنتی ژاپنی است که با برنج چسبناک درست می شود.

مو‌چی ترکیبی چسبناک از برنج و خمیر است که به خودی خود مزه ای ندارد اما زمانی که با موادی مانند شکر و آنکو (خمیر لوبیا قرمز شیرین) ترکیب می شود طعم و مزه بی نظیری پیدا می کند. این کیک برنجی را با غذاهایی مانند اوزونی هم می خورند. (اوزونی یک نوع سوپ سبزیجات است که در تعطیلات سال نو به همراه موچی مصرف می شود.)

موچی

انواع موچی

بعضی از انواع مو‌چی، فصلی هستند و در برخی مناسبت‌های خاص و تعطیلات مصرف می‌شوند.
به عنوان مثال از انواع محبوب این دسر “موچی ساکورا” است که عموما در فصل بهار میل می کنند و به معنای شکوفه های گیلاس می باشد.

در روز کودک مو‌چی مخصوص آن روز یعنی “کاشی‌وا موچی” سرو می شود.
مو‌چی بیشتر در ایام سال نو که یکی از مهم‌ترین تعطیلات ژاپن است، سرو و مصرف می شود. در این روزها مو‌چی با انواع غذاهای سرو می‌شود.
ژاپنی‌ها اعتقاد دارند که هرچه بافت کششی این دسر بیشتر باشد نشان‌دهنده‌ی سلامت و عمر طولانی است.

طعم های موچی

 • بابل تی: نوعی چای مخصوص است.
 • موچی سیب زمینی: طعم سیب زمینی آسیای شرقی با ایران متفاوت است و مزه ای شیرین‌تر دارد.
 • ماچا: ماچا نوعی چای مخصوص است.
 • لوبیا قرمز: نوعی خمیر شیرین است که معمولا در انواع بستنی، شیرینی و نان ها از آن استفاده می کنند.
 • تارو: گیاهی خوشمزه است و مانند سیب زمینی می باشد.
 • بادام زمینی
 • کنجدی
 • مو‌چی با خمیر لوبیا قرمز شیرین
 • مو‌چی شکر قهوه ای

جهت ثبت سفارش موچی میتوانید از این لینک اقدام نمایید.

موچی

چرا مو‌چی را مرگبار می دانند؟!

به دلیل بافت بسیار چسبنده‌ی موچی، خطرات خفگی با این دسر بسیار بالا است.
سالمندان و کودکان بیشتر از دیگران مستعد خفگی با این دسر هستند و از میان این دو گروه سالمندان بیشتر در معرض خطر هستند. طبق گزارشات در پنج سال گذشته افراد بالای ۶۵ سال بیشترین میزان مراجعه به اورژانس را داشته‌اند.

چگونه خطرات ناشی از خوردن مو‌چی را کاهش دهیم؟

خفگی وقتی اتفاق می افتد که این شیرینی را سریع، به مقدار زیاد و بدون جویدن صحیح میل کنید. پس خوردن آن برای کسانی که در جویدن یا بلع مشکل دارند، اصلا توصیه نمی شود.

با رعایت ۳ نکته می توان خطرات مصرف مو‌چی را کاهش داد:

۱. هنگام خوردن این دسر، آن را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید.

۲. قطعه های کوچک شده مو‌چی را به آرامی بجوید.

۳. هنگام خوردن این دسر مراقب کودکان و افراد سالمند باشید.

هنگام خفگی با مو‌چی چه اقداماتی لازم است؟

اگر فردی دچار خفگی با مو‌چی شد او را برگردانید، به طوری که صورتش به سمت زمین باشد و محکم به پشت آنها بکوبید تا دسر  از دهان خارج شود.

مواد تشکیل دهنده مو‌چی

برای مواد داخل شیرینی موچی انتخاب های فراوانی دارید.
می توانید داخل شیرینی را با مغز بادام، گردو و فندق نیز پر کنید.
اگر عکس های شیرینی موچی را دیده باشید آن را با شکلات، ژله، مارمالاد و مربا پر کرده اند.

موچی

تاریخچه موچی

اینکه مو‌چی اصالتا به کجا تعلق دارد، نامشخص است.
بررسی برخی منابع حاکی از آن است که از چین به ژاپن آورده شده و روند درست کردن آن مشابه بسیاری از کیک های برنجی قدیمی چینی است.
این شیرینی در دوره “هی آن” (۷۹۴ تا ۱۱۸۵ میلادی) به عنوان شیرینی سال نوی ژاپنی‌ها شناخته شد و در قرن دهم، از انواع متفاوتی از موچی به عنوان پیشکشی برای خدایان در مراسم های مذهبی شینتو استفاده می شد.
مردم ژاپن این غذا را مقدس و نماد خوش شانسی می دانند.
برای زمانی طولانی، مو‌چی غذای درباریان و طبقه ثروتمند ژاپن بوده است.

یک مو‌چی به اندازه قوطی کبریت، به اندازه یک کاسه برنج انرژی دارد! همین امر این شیرینی را بین سامورایی ها نیز محبوب کرده بود. چراکه اندازه کوچک و مقوی بودن آن، باعث میشد در زمان جنگ برای آن‌ها غذایی مناسب باشد.صدای برنج کوبیدن یک سامورایی در دوران گذشته به مردم خبر میداد که جنگجوی ژاپنی عازم جنگ است.
ادعاهای متفاوتی درباره منشا نام مو‌چی وجود دارد.
یکی از آنها ادعا دارد مو‌چی از فعل موتسو می آید که به معنای گرفتن یا داشتن (TO HAVE OR TO HOLD) است و به این اشاره دارد که موچی غذایی است که از سمت خدایان به انسان داده شده است.

جهت ثبت سفارش موچی میتوانید از این لینک اقدام نمایید.